Co to jest cewnikowanie?

Cewnikowanie to procedura opróżniania pęcherza za pomocą cewnika, który jest wprowadzany do pęcherza pacjenta przez cewkę moczową w celu odprowadzenia moczu.

Cewnikowanie stałe

Metoda polegająca na ozostawieniu cewnika na dłuższy czas (do kilku dni). Możliwe jest także cewnikowanie stałe przez ścianę jamy brzusznej (cewnikowanie przezskórne - nadłonowe).

Cewnikowanie przerywane

Metoda, w której cewnik jest wkładany i wyjmowany z pęcherza przy każdym drenażu. Cewniki używane są jednorazowo. Cewnikowanie można wykonywać kilka razy dziennie (w zależności od indywidualnych potrzeb średnio 4-6 razy na dobę).

Przerywane cewnikowanie jest uważane za "złoty standard" drenażu pęcherza i utrzymania w zdrowiu dróg moczowych. Stanowi najlepszą opcję opróżniania pęcherza przez dłuższy czas.

Pozwala to drenować pęcherz zmniejszając w ten sposób ryzyko infekcji, w efekcie chroniąc czynność nerek. Pęcherz wypełnia się moczem zawierającym produkty przemiany materii, który należy usunąć przez oddanie moczu. Jeśli ta funkcja jest zakłócona, osoba musi wykonać samodzielne cewnikowanie, aby opróżnić pęcherz. Niezastosowanie się do tego może spowodować poważne komplikacje, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Cewnikowanie przerywane przeprowadzane jest w celu poprawy jakości życia i zmniejszenia ryzyka związanego z powikłaniami, takimi jak infekcje dróg moczowych (UTI).

Korzyści z cewnikowania przerywanego

  • Zapewnia utrzymanie kontroli nad opróżnianiem pęcherza,
  • Zmniejsza ryzyko powikłań związanych z infekcjami dróg moczowych,
  • Chroni i wspiera zdrową funkcję pęcherza moczowego i nerek,
  • Poprawia jakość i bezpieczeństwo życia,
  • Poprawia jakość życia intymnego,
  • Wspiera aktywny tryb życia,

Wskazania do cewnikowania

Istnieje wiele wskazań medycznych, które skutkują koniecznością cewnikowania. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wymienione choroby i urazy warunkują brak prawidłowego opróżnienia pęcherza:

SCHORZENIE OBRAŻENIA CHOROBA
rozszczep kręgosłupa uraz rdzenia kręgowego i mózgowia stwardnienie rozsiane
pęcherz neurogenny uraz traumatyczny choroba Parkinsona
pooperacyjne zatrzymanie moczu nieurazowe choroba Alzheimera
nietrzymanie moczu   cukrzyca

Wskazówki i zalecenia

Jak utrzymać zdrowy układ moczowy w pęcherzu neurogennym:

Utrzymuj stałą i odpowiednią ilość spożywanych płynów - staraj się pić ich około 2,5 litra dziennie, w razie potrzeby więcej - zwłaszcza latem.
Uwaga: pacjenci z chorobami nerek muszą stosować się do konkretnych zaleceń swoich lekarzy specjalistów.

Wykonuj przepisaną dzienną liczbę samocewnikowań - liczba codziennych samocewnikowań waha się od 4 do 6, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Na bieżąco śledzić spożywanie płynów, ponieważ zapotrzebowanie na nawodnienie i liczba codziennych cewnikowań może się różnić w zależności od pory roku, np. większe zapotrzebowanie na nawodnienie w okresie letnim,co wpływa na liczbę wymaganych.

Prowadź osobisty dziennik samocewnikowania - pierwsze dwa punkty są łatwiejsze do przestrzegania, jeśli prowadzisz codzienny zapis spożycia płynów i liczby cewnikowań.

Dla pacjentów

W Twoim aktywnym świecie możesz liczyć na nasze wsparcie. Bezpiecznie, wygodnie i dyskretnie Rozwiązanie łatwe w użyciu – samocewnikowanie.

Cewnikowanie - Poradnik dla pacjenta

Pobierz PDF

Lentismed - Kim jesteśmy

Pobierz PDF